Yangın Nedir? Nasıl Oluşur?

Yangın nedir? Yangın nasıl oluşur? Yangından nasıl korunmalıyız? Yangın bildiğimiz üzere acil müdahale edilmesi gereken bir doğal afettir. Erken müdahale edilmediği taktirde insanların, hayvanların hatta tüm canlıların yanarak ölmesine sebep olacaktır. Yaşadığımız evlerin, çalıştığımız şirketlerin ve fabrikaların da yanarak yok olmasına sebep olmaktadır. Peki yangın nedir? Hangi durumlarda oluşur?

Yangınların çoğu insanların dikkatsizlikleri sonucu oluşur. Yangın yanıcı ve oksitleyici maddelerin oksijen ve ısı ile birleşmesinden oluşur. Yanıcı maddelerin ve yanan alanlarının büyüklüğüne göre yangınlar sınıflara ayrılmaktadır. Yangın esnasında yangın söndürmeye veya yangını kontrol altına almaya yönelik çalışmalar yapılmadığından durum daha da büyüyecektir.

Yangın Sınıfları

Müdahale ettiğimiz yangının sınıfını bilmek önemlidir. Peki yangın sınıfları kaça ayrılmaktadır? Yangınlar hasar verdikleri bölge ve büyüklüklerine göre 5 sınıfa ayrılır. Bunlar A sınıfı yangınlar, B sınıfı yangınlar, C sınıfı yangınlar, D sınıfı yangınlar ve F sınıfı yangınlardır. Bu sınıflar oluşturulurken ilk olarak yangını oluşturan etken maddeye bakılır.

A sınıfı yangınlar günlük hayattaki organik özellikteki maddelerin alevlenmesi ve yanması sonucu oluşur. Kömür, odun, kağıt ve tekstil maddelerinin yanması A sınıfı yangınlara örnek verilebilir. Kısa sürede müdahale edildiğinde kontrol altına alınabilir.

B sınıfı yangınlar yandığında alevlenme patlama gibi özelliklere sahip olabilen sıvı maddelerin veya sıvı çözeltisine sahip maddelerin yanması ile oluşan yangınlardır. Müdahale edilmediği taktirde patlamalara sebep olabilecek bir yangındır. Petrol istasyonlarındaki benzinin, mazotun yanması ve aynı şekilde alkol yapılı maddelerin yanması B sınıfı yangınlara örnektir.

C sınıfı yangınlar da B sınıfı gibi tehlikeli yangınlara örnektir. Kısa sürede müdahale edilmelidir. C sınıfı yangınlar gaz ve gaz ana maddeli yapıların yanması, patlaması sonucu oluşan yangınlardır. Tüp patlaması ile oluşan yangınlar, hidrojen patlaması veya doğalgaz yangınları C sınıfı yangınlara örnektir.

D sınıfı yangınlar hafif metallerin yanması sonucu oluşan yangınlardır. Tehlike bazında yangın sınıfları içerisinde en az tehlikeli olan yangınlardır. Alüminyum yanması, magnezyum yanması veya Zirkonyum yanması bunlara örnektir. Sıklıkla kimya veya biyoloji laboratuvarlarında meydana gelir.

F sınıfı yangınlar evlerde, mutfaklarda meydana gelen yağların yanması sonucu oluşabilecek yangınlardır. En sık rastlanan yangın çeşitlerindendir. Müdahale edilmediği taktirde sıçrama yolu ile ev yangınlarına dönüşebilmektedir. Genellikle kızartma gibi yemeklerin yapılmasında meydana gelir.

Ev Yangınları Neden Olur?

Günlük hayatta en çok karşılaşılan yangın türü ev yangınlarıdır. Ev yangınlarının oluşmasında en büyük sebep tedbirsizlik, unutkanlık ve bilinçsizliktir. Kısa süre içerisinde yangına müdahale edilmeli ve söndürülmelidir. Aksi taktirde çok tehlikeli bir hal alacaktır.

Evde ocakta unuttuğumuz yemekler, fırında unutulan yemekler, unuttuğumuz fişi çekilmemiş ütüler, kahve makinesi gibi düşük elektrik direnci ile çalışan çabuk bozulabilen mutfak eşyaları, temizlenmemiş aspiratörler, evde yüksek voltaj ile çalışan her türlü aletlerin kısa devre yapması, yıldırım düşmeleri ve şimşek çakmaları sonucu sigortada çıkabilecek her türlü arıza evlerde yangına sebep olmaktadır. Bunların yanı birincil sorumlu insan olan yangınlara örnek olarak sigara yakmak, sigara külünü düşürmek yangınlara sebep olmaktadır.

Yangınlar genellikle evlerimizdeki küçük çocukların yanıcı aletlerle tanışması ve kaza sonucu bir yerlerin tutuşması ile oluşabilir. Küçük çocuklarımıza kibrit, çakmak gibi yanıcı alev alıcı maddelerden uzak tutuyoruz. Oynamaları için önlerinde bırakmıyoruz ve uzanamayacakları yerde saklıyoruz. Evlerimizde patlamaya hazır olarak bekleyen piknik tüpü gibi aletleri kullanmamaya özen göstermeliyiz. İlk müdahalede kontrol altına alamadığımız yangınlarda hemen 110 itfaiye hattını aramalıyız.

En Çok Bilinen Yangın Söndürme Yöntemi

Evlerimizde, arabalarımızda meydana gelen yangınları kontrol altına alabilmek için mutlaka görünür, kolay ulaşılabilir yerlerde yangın tüpü bulundurmalıyız ve kullanımını doğru bir şekilde öğrenmemiz gerekir. Yangın söndürme sırasında gazlı veya köpüklü yangın söndürme sistemleri kullanabilirsiniz. Yangında tedbir ve doğru müdahale her zaman çok önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir