Yangın Merdivenleri

Yangın bir kaza sonucu veya doğal afet sonucu var olan bölgenin yanması sonucu meydana gelir. Yangın aniden gerçekleşen bir olay olduğu için yangın anında doğru karar vermemiz güçleşecektir. Biliyoruz ki dünyada çoğu insan yangınlar sonucu hayatlarını kaybetmekte ve birçok ev, iş yeri, fabrika yok olmaktadır. Yangından az hasarla kurtulabilmek için yangın öncesi önlem almamızda fayda vardır ve muhakkak yangın ile karşılaştığımızda zaman kaybetmeden 110 itfaiye hattını aramamız gerekmektedir.

Yangınlar ormanlarda, açık alanlarda olabileceği gibi çoğu zaman evlerimiz iş yerlerimiz gibi kapalı alanlarda da meydana gelmektedir. Yangına ne zaman nerede yakalanacağımız belli olmamaktadır. Dolayısı ile yangın için önlem almalıyız. Peki nedir bu yangından korunmak için alınacak önlemler?

Yangın merdivenleri olası bir yangın anında evden, binadan veya fabrikalardan hızlı bir şekilde kaçabilmemiz, tahliye olabilmemiz için çok önemlidir. Binanın yaşına göre, kat sayısına göre veya konumuna göre yangın merdivenleri yapılmaktadır ve unutulmamalıdır ki yangın merdivenleri yaptırıldıktan sonra düzenli periyotlarla kontrolleri yaptırılmalıdır.

Yangın Merdiven Çeşitleri Nelerdir?

Yangın merdivenlerini genel olarak 2 çeşitte inceleyebiliriz. Yangın merdivenlerinin sınıflara ayrılmasındaki en büyük etken merdivenin şeklidir. Z yangın merdivenleri ve dairesel yangın merdivenleri olmak üzere sınıflandırılırlar. Anlaşılacağı üzere Z tipi merdivenler şekli gereği Z şeklinde kurulan merdivenlerdir. Dairesel yangın merdivenleri ise daire şeklinde inşa edilen yangın merdivenleridir. Kullanım alanları açısından bakılacak olursa 5 kat ve daha düşük katlar için dairesel yangın merdivenleri tercih edilirken 5 kattan daha yüksek bina ve apartmanlarda Z tipi yangın merdivenleri tercih edilir.

Binanıza, iş yerinize veya fabrikanıza yangın merdiveni yaptırmak istiyorsanız keyfi olarak Z tipi veya dairesel yangın merdiveni seçemezsiniz. Yangın merdiveni hizmeti veren kurumların sizleri ziyaret edip bina ölçümü yapmalı ve sonra karar vermelidir. Yangın merdiveni kurulumlarında özellikle dairesel yangın merdiveni yaptırırken malzemenin kalitesine dikkat etmenizde fayda vardır. Yangın merdivenlerinizin ısıya ve sıcaklığa dayanıklı olmalı, binaya monta işlemi iyi olmalı, basamak ölçüleri ve genişliği doğru boyutlarda olmalıdır. Yapılan yangın merdiveninizin diğer konutlara zarar verecek şekilde olmamasına dikkat edilmeli gerekiyor ise belediyeden izin alınmalıdır.

Yangın Merdiveni Kullanımıiş sağlı

Yangın merdivenlerinin kurulumunun yanı sıra yangın merdivenlerini doğru kullanmakta çok önemlidir. Ülkemizde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi yangın merdiven kaçış kapılarının kilitli tutulmasıdır. Olası bir yangın anında kaçış planı facia ile sonlanabilmektedir. Diğer bir husus ise MEB tarafından ilköğretim ve ortaöğretim okullarında yangın bilincini öğretebilmek adına yangın tatbikatı yapılmalı ve bunu düzenli periyotlar halinde uygulamalıdır.

Yangın Merdivenlerinin Önemi

Yangın merdivenleri insanların bir yangın anında canlarını kurtarabilmeleri için kaçışa yardımcı merdivenlerdir. Yangın merdiveninin önemi kadar yapıldığı malzemenin cinsi de önemlidir. Can güvenliğimizi düşünerek masraftan kaçmayarak kaliteli bir malzemeden yapılmış yangın merdiveni tercih etmek en doğru karar olacaktır. Yangın merdiveni bulunan işletmeler ise iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından denetlenmektedir.

Yangın Merdiveni Nerelerde Zorunludur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı Yangından Korunma Yönetmeliği esas alındığında;

  1. Bütün işyerleri, fabrikalar, avm ler, topluluğun bulunduğu her türlü yurt ve benzeri yerlerde bina kat sayısının 1 den fazla olduğu tüm yerlerde
  2. Türü, yılı farketmeksizin her 10 ve daha yüksek katlı binalarda
  3. Kat sayısı farketmeksizin bir katta 20 ve 20 den fazla dairenin bulunduğu apartman veya binalarda
  4. Her katın alanı 600 m2’ den fazla olan işletmelerde (bodrum katı da kat olarak sayılmaktadır)

yangın merdiveni kullanılması zorunludur. Yangın merdivenlerinin önemi çok büyüktür. Bu sebepten ötürü yangın merdiveni yaptırmaya ve yapılı olan yangın merdivenlerinin kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması önem arz etmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir