Yangın Malzemeleri

Yangın insan hayatını tehlikeye sokan çok önemli bir afettir. Birden meydana geldiği için panik halinde doğru kararlar almamız zor olacaktır. Bunun için öncesinde önlemler almakta fayda vardır. Yangın anında yangına müdahale edemiyorsak yapacağımız ilk şey yangın merdiveninden veya güvenli bir bölgeden bulunduğumuz yeri tahliye etmek olacaktır. Yangın merdivenleri bu nedenle yangından kurtulmada çok önemli yere sahiptir. Apartman ve rezidans gibi çok katlı yerlerde Z tipi yangın merdiveni kullanılırken Aşti Otogarı gibi az katlı yerlerde dairesel yangın merdiveni kullanılabilir. Peki yangın ile mücadelede diğer yardımcı ekipmanlar nelerdir?

Yangın Dolabı
Binalarda, otellerde, rezidanslarda kısacası apartman benzeri yerlerde zorunlu olarak bulunması gereken yangın dolapları yangına sulu veya köpüklü olarak müdahale etmemize olanak sağlar. Yangına ilk müdahalede çok önemli bir yere sahiptir. Binalarda kullanılan yangın dolaplarının ölçüleri genellikle 700mm x 900mm x 220mm olmaktadır. Binalara monte işlemlerinin yapılabilmesi için teknik personellere ihtiyaç duyulmaktadır.

Yangın Söndürme Tüpleri
Yangın söndürme tüpleri yangına ilk müdahalede çok önemlidir. Yangın oluşmaya başladığı anda doğru bir şekilde uygulanırsa yangının büyümesi engellenmiş olur. Kapalı alanlardaki yangınlara ve açık alanlardaki yangınlara müdahale edilmede çok önemli bir yere sahiptir. Apartmanların her katlarında mutlaka bulunmalı, otomobillerimizde ve mutfaklarımızda bulundurmamız önem arz etmektedir. Düzenli aralıklara yangın tüpünün kontrol edilmesi ve gerekli dolum işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir.

Yangın Söndürme Hortumu
Yangına müdahalede itfaiyecilerin kullandığı ekipmanların en başında gelir. Apartmanlarda yangın dolaplarında da bulunan yangın söndürme hortumları yangına müdahalede çok önemli bir yere sahiptir. Yangın söndürme hortumlarının yapıldıkları malzemeler özeldir ve sıcağa ve ateşe karşı güçlü olacak şekilde geliştirilmiştir. Bina içlerinde bulunan yangın söndürme hortumlarının boyları her yere ulaşabilmesi için 30 metre olmalıdır. İtfaiye erlerinin kullandıkları yangın söndürme hortumları ise 30 metre uzunluğundan büyük olmalıdır. Yangın söndürme hortumlarının da düzenli periyotlarda kontrol edilmesi gerekmektedir. Yangın söndürme hortumlarının TSE belgeli olmalarına dikkat edilmelidir.

Yangın Hortumu Makaraları
Yangın hortum makaraları yangına yardımda çok önemli bir yere sahiptir. İtfaiye erlerinin kullandığı yangın hortumları 30 metre den uzundur ve bunun için yangın hortumu makaralarında sarılı olması gerekmektedir. Hortumun çıkarılmasında ve geri sarılmasında, hortumun karışmaması için kullanılması gerekir. Yetkili kişilerin hortumu refleks olarak hızlı bir şekilde çekmesi sonucu hortumun karışmasını, düğüm olmasını önler. Her yangın malzemelerinin kontrollerinin olduğu gibi yangın hortumu makaralarının da düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir.

Yangın Hidrantı
Açık alanlarda yangına müdahale edilirken şehirleşme konusunda başarılı olmuş yerlerde yangın hidrantları bulunur. Yangın hidrantlarının temel görevi su ihtiyaçlarını karşılamaktır. Açık alanlarda bulundukları için kış ayları donma riskine karşı önlemler alınmalıdır. İtfaiye araçlarının giremeyeceği sokaklara yangın hidrantlarının kurulması çok önemlidir. Bu hidrantların kontrolleri belediye itfaiyeleri tarafından düzenli olarak yapılmalıdır.

Yangın Merdivenleri
Yangın merdivenleri yangın anında yangına müdahale edemeyeceğimiz zamanlarda canımızı kurtarmak için kullanabileceğimiz bir kaçış yolu olarak inşa edilmiştir. Binaların, fabrikaların ve iş merkezlerinin yangın merdivenlerinin bulunması gerekmektedir. Yangın merdivenleri doğru kullanıldığı taktirde olası bir facia anında binanın hızlı bir şekilde tahliye edilmesine imkan sağlar. 2 çeşit yangın merdiveni vardır. Birincisi Z tipi yangın merdivenleri. Z tipi yangın merdivenleri yüksek kat sayısına sahip yerlerde tercih edilmektedir. İkinci bir yangın merdiven şekli olan dairesel yangın merdivenler ise bina dışına monte edilmektedir. Kat sayısı az olan fabrika ve benzeri yerlerde kullanılmaktadır. Yangın merdiveni alanında uzman kişiler tarafından bina analizinden sonra yapılmalıdır. İş yeri ve fabrika gibi kurumlarda yangın merdivenlerinin kontrolleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından sağlanmaktadır. Yangın merdivenleri kullanma eğitimleri de yangın merdiveni yaptırmak kadar önemlidir. Her kapalı alan için yangın ve deprem anında bir kaçış planı oluşturulmalı bu kaçış planını tatbikatlar yaparak uygulamalıyız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir