Sivil Toplum Kuruluşları

Sivil toplum örgütleri olarak da bilinen sivil toplum kuruluşları nedir?
Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları halkın belli bir amaç, yardımlaşma yönünden bir araya gelerek çalışmalar yapmasıdır. Gönüllülük esasına dayanır. Resmi kurum ve kuruluşlardan ayrı olarak çalışmalar yürütürler. Giderleri bağışlar üzerinden sağlanan sivil toplum kuruluşlarına son dönemlerde gönüllülük talepleri artmaktadır. Peki ana amacı yardımlaşma üzerine kurulmuş bu sivil toplum kuruluşları nelerdir?Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)
Eğitim üzerine kurulmuş bir sivil toplum örgütü olan AÇEV, dünyadaki çocukların eşit şartlar altında eğitim almalarını sağlamak için çalışmalar yapar. Çocukların sağlıklı, bilgili bir şekilde yetişebilmesi için yetişken kişilere de eğitimler düzenliyor.

AKUT (ARAMA KURTARMA DERNEĞİ)
Akut arama ve kurtarma faaliyetleri ile dağda ve zor bölgelerde kalmış insanların, hayvanların yardımına koşmayı hedefleyen ve bu kapsamda tatbikatlar yapan, eğitimler veren bir kuruluştur. Bu eğitimler ve organizasyonlar tamamı ile gönüllülük esasına dayanır.

Darüşşafaka

Maddi imkansızlıklar sebebi ile ve anne veya babası vefat etmiş çocuklara kaliteli eğitim vermeyi hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Kimsesiz çocuklara yatılı ve burslu eğitim imkanı tanımayı hedeflemektedirler.

İnsani Yardım Vakfı (İHH)
Tüm dünyada savaş, yoksulluk, doğal afet olan bölgelere hiçbir ayrım yapılmaksızın yardım etmek üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Gönüllülük esasına dayanan bu hizmetlerinde hiçbir din, dil, renk, ırk ayrımı yapmamaktadırlar.

Türk Eğitim Derneği
Maddi imkanları yetersiz ancak başarılı olan öğrencilere burslar veren ve yardımlar sağlayan bir sivil toplum kuruluşudur. 1928 yılında kurulmuştur. Toplamda 50.000’ i aşkın öğrenciye burs vererek durumu olmayan öğrencilerin okumasına yardımcı olmuştur. Eğitimde fırsat eşitliği sloganı ile yollarına devam etmektedirler.

TEMA
Tema Vakfı yeşili korumaya ve yeşili tehdit eden her unsurla savaşan bir sivil toplum kuruluşudur. Toprağımızı korumayı ve erozyonla mücadele etmeyi kendine ilke edinmiştir. Kırsal bölgeleri yeşillendirme kapsamında projeler yürütüp bu konular hakkında eğitimler düzenlemektedirler.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD)
TOFD olarak bilinen kuruluş ülkemizdeki omurilik felçlilerine yönelik sağlık, eğitim, iş ve sosyal imkanlarının karşılanmasında görev alan bir sivil toplum örgütüdür. Örgütün amacı omurilik felçlilerine kolaylıklar sağlamak ve bu konuda oluşabilecek yeni vakalara ve hayat boyu kalıcı olan sakatlıkları önlemeye yönelik çalışmalar yürütmektir.

Tohum Otizm Vakfı Kuruluşu
2003 yılında Otizm’ e fayda sağlamak amacı ile kurulmuştur. Çocuklarda gelişim bozukluklarını hedef alan bu kuruluş erken yaşta tespitin önemini dile getirerek bu kapsamda organizasyonlar düzenlemiştir. Sağlık ve eğitim vakfı olarak çalışmalar yürütmektedirler.

Yeşilay
Yeşilay ilk olarak 1920 yılında kurulmuş ve organizasyonlarına başlamıştır. 1934 yılında ise Kamuya Yararlı Dernek olarak kayıtlara geçmiştir. Zararlı alışkanlıkları ve buna bağlı yaşanan sorunları hedef almıştır. Alkol, sigara, kumar, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarla mücadele etme kapsamında kurulmuştur.

Türk Kızılayı
İnsani yardım kuruluşu olan ve yardımdan yardıma koşan Kızılay bu doğrultuda 151 yıllık faaliyetlerine devam etmektedir. İnsan hayatının önemini, sağlığın önemini temel prensip olarak görüp bu alanlarda çalışmalar, eğitimler ve organizasyonlar düzenlemektedirler. Türk Kızılayı tamamı ile gönüllülük esasına dayalıdır. Bağışçılarından aldığı destekler ile sağlık alanında çalışmalarına devam eden ülkemizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisidir.

Türkiye Milli Komitesi (UNICEF)
Amacı çocuklara daha güzel bir eğitim sağlamak olan UNICEF, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğü projeler sonucu daha fazla çocuğun eğitim ihtiyacını karşılamaktadır. UNICEF’ e yapılan bağışlar ise okul öncesi öğrencilerinin eğitim projelerinde kullanılacaktır.

Türk Eğitim Vakfı (TEV)
Türkiye’nin en eski ve en köklü tarihine sahip eğitim sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Başarılı öğrencilere burs ve yatılı okul imkanı sağlayarak durumu olmayan öğrencileri eğitim planlarına dahil etmektedirler. 1967 yılında kurulan bu örgüt çalışmalarına aynı hızda devam etmektedirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir