Orman Yangını Nedir? Orman Yangınlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Yangınlar insan hayatını yakından etkileyen sonucunda olumsuz şartlar doğuran bir doğal afettir. Bu doğal afetler ev ve diğer kapalı alanlarda meydana gelebileceği gibi orman gibi açık alanlarda da meydana gelebilmektedir. Yangınların en büyük kötü tarafı kısa süre içerisinde müdahale edilmediği taktirde çok büyük kayıplar verebilmesidir. Dünyada ve özellikle ülkemizde her yıl onlarca ev, iş yeri, fabrika ve orman yangınları meydana gelmektedir. Bunlardan korunmak için sizlerin de bileceği üzere tedbirler almamız gerekmektedir. Yangın karşısında tedbir aldığımızda veya yangın sırasında doğru müdahale yaptığımızda can ve mal kaybını önlemiş oluruz.

Orman yangınlarını kendi içerisinde değerlendirecek olursak ormanlarda beşeri faktörler sonucu ya da insan hataları sonucu meydana gelebilen yangınlardır diyebiliriz. Orman yangınlarında erken müdahale olmadığı taktirde ormanlar tamamen yanabilir. Kendiliğinden meydana gelen orman yangınları ise yıldırım düşmesi, yanardağların patlaması ve yine doğal bir sebep olan hava sıcaklığının yüksek olması ile çıkan yangınlardır. Orman yangınları sadece doğal yollarla değil insan kaynaklı da olabilmektedir. Kullanılan tarım ürünleri de orman yangınlarına sebep olabilmektedir. Son yıllarda meydana gelen orman yangınlarına baktığımızda orman yangınlarının sigara izmaritlerinden meydana geldiğini görmekteyiz. Bu konuda gerekli sorumluluklar bize düşmektedir.

Orman yangını ile karşılaştığınız taktirde ilk olarak yapmanız gereken şey itfaiyeyi aramak olmalıdır. Daha sonrasında ise imkanlarımız dahilinde yangına müdahale etmeliyiz. Yangına doğru bir şekilde müdahale edemiyorsak çevredeki insanların can ve mal güvenliğine zarar vermemek adına itfaiyeyi beklemeliyiz. Orman yangınlarının sebeplerine bakıldığında sıcak havanın yanıcı maddeleri ateşlemesi sonucu yangının oluştuğu gözlemlenmektedir. Ormanlık alanlarda cam şişe ve ayna kırıklarının bulunmamasına özen göstermeliyiz. Veri istatistiklerine baktığımızda meydana gelen orman yangınlarının %94’ünün insan kaynaklı olduğu ve sadece %6’lık bir kesiminin kendiliğinden meydana geldiği görülmektedir.

Ülkemiz orman bakımından zengin bir ülkedir. Bu sebepten ötürü orman yangınlarından Türkiye en çok etkilenen ülkelerden birisidir. Orman yangınları hakkında bilinçlenmek için T.C Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uyarılarına dikkat etmeliyiz. Ormanlar insanların geleceği niteliğinde en önemli yatırımlardandır. Bu sebepten ötürü ormanlarımıza sahip çıkmalı, onları korumalı ve bu konuda bilinçlenmeliyiz. Orman yangınlarını önlemek için kişisel olarak ve toplumsal olarak almamız gereken önlemler vardır.

  1. Orman ile ilgili müdürlükler orman yangınları ile ilgili analizleri yaparak yangın ile ilgili önlemleri almalıdır.
  2. Mesire alanları ve izin verilmeyen yerler dışında orman içinde ve yakınında ateş yakılmamalı ve sigara izmaritleri yerlere atılmamalıdır.
  3. Yangın çıkma riski yüksek olan ormanlarda mevsimsel yangın müdahale ekipleri bulunmalı ve yangın izleme kuleleri bulunmalıdır.
  4. Kuraklık dönemlerinde ormanlarda daha dikkatli olmalı ve gerekiyorsa ormanlara giriş çıkışlar yasaklanmalıdır.
  5. En önemli önlemlerden birisi olarak ormanlara cam ve ayna türevi kırıklar atılmamalıdır. Buna benzer bulunan parçalar ise ormandan uzaklaştırılmalıdır.
  6. Orman bölgesinde çalışan görevlilere orman yangınları ile ilgili bilinçlendirme eğitimleri verilmeli ve acil durum planları düzenlenmelidir.
  7. Orman bölgesine yakın yerlerde yaşayan yerleşim yerlerindeki insanlara yangın ile ilgili bilgilendirici eğitimler verilmelidir.
  8. Yangında en büyük kayıplar geç müdahale sonucu olmuştur. Bunun için 177 yangın ihbar hattından en kısa sürede haber vermeyi veya 110 itfaiye hattını aramayı bilinçlendirmeliyiz.

Orman yangınları konusunda bilinçli olur isek olası bir orman yangınında can ve mal kaybını minimum seviyeye indirebiliriz. Konu ile ilgili bakanlıklara başvurarak veya bölge belediyelerine giderek bu konular hakkında daha fazla bilgi alabilir istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir