İtfaiye Nedir?

Arapça bir kelime olan ve söndürmek anlamına gelen itfa kelimesinden gelmektedir. Yangın söndürmeye yönelik faaliyet gösteren kurumlara verilen addır. İtfaiye kurumlarında çalışan ve görevi yangın söndürmek olan kişilere de itfaiyeci denir. İtfaiye kurumu ülkemizde 15. yy’ da kurulmuştur.

Geçmişten Günümüze İtfaiye Tarihi

İtfaiye tarihine göz attığımızda III. Murat dönemine gitmemiz gerekir. III. Murat ferman gönderir ve evlerde su, dam boyuna yetecek seviyede merdiven bulundurulmalı ve yangın durumunda halk kaçmamalı, yangına müdahale etmelidir. Bu alanda yapılan diğer büyük bir ilerleme de Fransız mühendis tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu mühendis 1700’ lü yıllarda ilk yangın tulumbasını yapar. O yıl içerisinde meydana gelen Tophane yangınında bu tulumbalar çok işe yaramıştır. Daha sonra II. Mahmut tarafından Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması ile Yangıncı Taburu kurulur. Ancak bunlar da yetersiz kalmıştır. 1871 yılı Büyük Beyoğlu Yangını’nda çok kayıplar verilmiş dönemin padişahı Macaristan’dan bir rütbeli asker getirtmiştir. Bu konuda gerekli düzenleneme ve planlar yapılmıştır. Günümüz itfaiyeleri 1923 yılında kurulmuştur ve hala hizmet etmektedir.

İtfaiyeci Nedir? Ne İş Yapar?

İtfaiyeci yangın söndürmede ve yangında mahsur kalan insanların canlarını kurtarmada ve korumada görevli kişilerdir. İtfaiyeciler yangın gibi afetleri önlemek için alınan tedbirlerde de önemli rol oynamaktadırlar. İtfaiyeciler sadece yangınları önlemede değil deprem, sel gibi doğal afetleri önleme neticesinde gelişen durumlarda arama ve kurtarma işlemlerinde de görev alırlar. İtfaiyeciler saygın meslek gruplarında yer almaktadırlar. İtfaiyeciler zorlu çalışma şartlarına sahiptirler. Mesleklerini yaparlarken çok dikkatli ve soğukkanlı olmaları gerekmektedir. İtfaiyeciler meslekleri icabı sağlıkçılarla, kolluk kuvvetlerinden polis ve jandarma ile koordineli olarak çalışmaktadırlar.

İtfaiyecilerin Görevleri Nelerdir?

İtfaiye erlerinin temel görevi oluşan yangınları önlemek ve yangında mahsur kalan canlıların can güvenliğini korumaktır. Peki itfaiyecilerin diğer görevleri nelerdir?

  1. Yangınlara karşı önlemler alarak yangını önlemeye çalışırlar.
  2. Yangın sebebinin araştırılması ve tutanak tutulmasında görev alırlar.
  3. Can ve mal kaybını önlemeye yönelik çaba gösterilmesi.
  4. Yangında yaralanan kişilere müdahale ve ilk yardım yaparlar.
  5. Yangında ağır yaralanmış insan ve hayvanların taşınmasını sağlar
  6. Diğer doğal afetlerin arama ve kurtarma çalışmalarında görev alırlar.
  7. Dar, kapalı ve kilitli alanlara gerekli teçhizatları kullanarak girerler ve mahsur kalmış canlıları kurtarmada rol alırlar
  8. Jandarma, polis gibi kolluk kuvvetleri ve sağlık ekipleri ile koordinasyon kurarak çalışmalar yürütürler

İtfaiyeci Çalışma Alanları ve İtfaiyeci İş İmkanları

İtfaiyeciler devlet memuru konumunda bulundukları ilin belediyelerine bağlı olarak çalışırlar. Günümüzde çoğu genç itfaiyeci olmak istemektedir. Trafik kazalarının, orman ve her türlü yangınların yaygınlaşması ile itfaiyecilik sektörü git gide önemli bir hal almaktadır. İtfaiyeci olmak isteyen kişiler itfaiyecilerin zor şartlarda, riskli görevlerde, bedenen ve ruhen her zaman pozitif bir şekilde çalışması gerektiklerini bilmelidir.

Gençlerin hayalinin süsleyen itfaiyecilik mesleğine sahip olabilmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Şehirlerin bağlı oldukları belediyelerde ihtiyaç dahilinde düzenli periyotlarla itfaiye erleri alınmaktadır. Tabiki de itfaiye eri olabilmek için bazı özel şartlar gerekmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir. İtfaiye eri alımı, başvuru ve şartları 657 sayılı kanun ile sağlanmaktadır. İtfaiye eri olabilmek için o dönem ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS sınavından en az 60 puan almak gerekmektedir. Alımlar ise KPSS türüne göre farklı kadrolarda sağlanmaktadır. Ortaöğretim, önlisans ve lisans alanlarına göre farklı kadrolara yerleştirme yapılmaktadır. Sınavları geçtiğiniz taktirde sağlık testine tabi tutulacaksınız. Buradaki testleri de eksiksiz geçtiğiniz taktirde sizler de artık bir itfaiye eri adayısınız. İtfaiye eri olabilmek için yaş sınırı bulunmaktadır. Sınava girdiğiniz sene yaşınızın 30 yaşını geçmemiş olması lazım. Ayrıca Karayolları Trafik bünyesinde en az B sınıfı veya C sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir