Z Tipi Yangın Merdiveni

heading

Z Tipi Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni konusu yönetmelikle kontrol altına alınmış bir konudur. Bir binada bulunan tüm insanların can güvenliğini ilgilendiren bu konuda özellikle son yıllarda kontrol sıklaşmıştır. Yangın sırasında insanların panik bir halde topluca çıktıkları yangın merdiveninde sağlamlık ve uygun projeye bağlı kalınarak üretim yapılması esastır.

Yangın merdiveni yapısına göre çeşitli şekillere ayrılmaktadır. Bu çeşitler arasında en fazla kullanılanı ‘Z tipi yangın merdiveni’ olarak görülmektedir. 4 katın üzerinde bulunan her türlü binada, kamu binalarında ve toplu konutlarda bu yangın merdiveninin kullanımı zorunludur. Bunun da en büyük nedeni inişin hızlı olması ve yeterli genişlikte üretilebilmesidir.

Z tipi yangın merdiveni’ konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaliteli malzeme ile üretilmesidir. Bunun yanı sıra, projede yazan yükseklik ve genişliğe tam uygun şekilde imal edilmesi zorunludur. Bu yangın merdiveninin görüntüsü Z harfini andırdığı için ‘Z tipi yangın merdiveni’ ismini almış ve bu şekilde kullanılmıştır.

‘Z tipi yangın merdiveni’ üretiminde çelik kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan her türlü aksam da genellikle çelikten üretilmektedir. Bu tarz yangın merdiveninde dayanıklılığı belirleyen en önemli unsurlardan biri de montaj aşamasıdır. Binanın en uygun cephesine, en doğru malzemeler ile yapılacak montaj sağlamlık sağlayacaktır.

‘Z tipi yangın merdiveni’ üretim ve montaj aşamasından sonra ilgili uzmanların kontrolünden geçmektedir. Bu kontroller sonrası geçer not alan merdivenler kullanılmaktadır. Eğer bir sorun tespit edilirse bu sorunun giderilmesi zorunludur. Bu nedenle en uygun üretimi yapmak zaman kaybını da önleyecektir.

‘Z tipi yangın merdiveni’ konusunda tercihte bulunurken ilk aşamadan son aşamaya kadar dikkatli olmanız gerekmektedir. Böylece binada bulunan tüm insanların daha güvende olmasını sağlayabilir ve yangın anında çıkış için uzun süreli bir alternatif elde edebilirsiniz.