Yangın Merdivenleri

heading

Yangın Merdivenleri

Dünyanın genelinde olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışı devam etmektedir. Bu artışa bağlı olarak hem konut hem de iş merkezi ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle son yıllarda önemi artan ve zorunlu olan ‘yangın merdivenleri’ konusu ön plana çıkmaktadır. Bu konuda yaşanan teknolojik gelişmelerle değişik tarzda üretim de yapılmaktadır.

Can güvenliği açısından önemli ve kullanımı zorunlu olan ‘yangın merdivenleri’ çelik ya da mermer kullanılarak üretilmektedir. Kullanılacak malzemenin çeşidi hem ihtiyaca hem de binanın yapısına göre değişmektedir. Çelik kullanıldığı zaman ısıda genleşen şekilde kullanılmasına ve paslanmaması için anti pas özellikli boya kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Yangın merdivenleri’ çeşitlerine baktığımızda öncelikle kullanımı oldukça yaygın olan Z tipi yangın merdivenini görmekteyiz. Belirli yükseklikteki tüm binalarda kullanılması gereken bu yangın merdiveni çelik kullanılarak üretilmektedir. Bu merdivenin yapısı, basamak sayısı, basamak genişliği gibi konulara çizilen proje sonucu karar verilmektedir.

Son derece büyük öneme sahip olan ‘yangın merdivenleri’ konusunda bir diğer çeşit dairesel yangın merdivenidir. Bu tarz yangın merdiveni, 4 kat ve altındaki binalarda kullanılmaktadır. Dairesel yangın merdiveni daha estetik bir görüntü sunsa da inişin yavaş olması nedeniyle son yıllarda kullanımı kısıtlanmıştır.

‘Yangın merdivenleri’ konusunda düz ya da makaralı tipler de bulunmaktadır. Ancak bu modeller zorunluluk dışında tercih edilmemektedir. Bu modellerde belirleyici olan nokta, binanın cephesinin uygun olup olmamasıdır. Bunun dışında genellikle Z tipi ya dairesel yangın merdiveni tercih edilmektedir.

Yangın merdivenleri’ gibi önemli bir konuda gereken teknik bilgilere sahip olmak ve firmalar arasında araştırma yapmak kritik öneme sahiptir. Bu konuda en uygun fiyata, en düzgün proje ile birlikte, en kaliteli hizmeti alabilmek için tüm etkenleri göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekmektedir.