Yangın Merdiveni

heading

Yangın Merdiveni

Yangın konusu tüm dünyada en fazla görülen ve yıkıcı etkiye sahip olan bir konudur. Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve yüz binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olan bu sorunda güvenlik konusu oldukça önemlidir. Bu noktada devreye giren ‘yangın merdiveni’ konusu can güvenliği açısından kritik bir önem üstlenmektedir.

Yangın ile ilgili olmazsa olmaz unsurlardan biri olan ‘yangın merdiveni’ konusu 19. yüzyıldan beri gündemde olan bir konudur. İlk çıktığı dönemlerde güvenlik açısından sorun teşkil ettiği için fazla rağbet görmeyen bu konu, günümüzde alınan çeşitli güvenlik önlemeleri ile daha kullanışlı bir hale getirilmiştir.

‘Yangın merdiveni’ genellikle ateşe dayanıklı olacak şekilde elde edilen çelikten üretilmektedir. Bu malzemenin ısının en yüksek seviyeye ulaştığı dönemde bile en azından 120 dakika boyunca ısıya dayanıklı olması gerekmektedir. Bunun için de ısıda genleşecek malzemeden üretilmesi zorunludur.

İnsan sağlığı açısından büyük öneme sahip olan ‘yangın merdiveni’ konusunda tüm kuralların belirlendiği bir şartname bulunmaktadır. Bu şartnamede üretim aşamasındaki malzemenin ve tüm yan aksamların kalitesi belirlenmektedir. Ayrıca, proje aşaması ve montaj aşamasında uyulması gereken kurallar da yine bu şartname ile belirlenmiştir.

Belirli yükseklikteki her binada bulunması zorunlu olan ‘yangın merdiveni’ konusunda önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Nüfus artışına bağlı olarak artan konut ihtiyacı doğrultusunda gelişen bu sektörde, firmalar seri üretim yapmaktadır. Bu doğrultuda da artan ihtiyaca cevap verilmektedir ve firma sayısı gittikçe artmaktadır.

Yangın merdiveni’ gibi hayati öneme sahip bir konuda tercih yapılırken maksimum özen gösterilmeli ve gerekli araştırma yapılmalıdır. Gerekli izinlere sahip olmayan firmalardan alınacak hizmet felaket sonuçlara yol açabilir. Bunun bilinciyle hareket etmek, konu hakkında gerekli bilgilere sahip olmak ve acele karar vermemek kritik öneme sahiptir.