Yangın Merdiveni İmalatı

heading

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın merdiveni konusu 100 yılı aşkın bir süredir gündemde olan bir konudur. İlk olarak Avrupa’da kullanımına başlanan bu konu, zaman geçtikçe gelişmeye ve yapı değiştirmeye devam etmektedir. Yangın ya da diğer acil durumlarda dışarı alternatif çıkış imkanı sağlayan yangın merdiveni konusunda en önemli hususlardan biri ‘yangın merdiveni imalatı’ konusudur.

Yangın merdiveni imaları’ bu işi yapan firmalar tarafından fabrikalarda gerçekleştirilmektedir. Teknolojik gelişmeye bağlı olarak hızlı üretime geçilen bu konuda, değişik modeller mevcuttur. İmalat kısmının en önemli aşaması malzemenin kaliteli olmasıdır. Sonrasında ise, malzemenin doğru kullanılması ve birleştirilmesi aşamaları gelmektedir.

Yangın merdiveni konusunda hizmet sunan firmalar, standart şartnameye uygun üretim gerçekleştirmek zorundadır. Bu şartnamede kullanılması gereken malzeme belirtilmiştir. ‘Yangın merdiveni imalatı’ konusunda en önemli konulardan biri de ısıda genleşen yani ısının en yüksek derecede olduğu dönemlerde bile yanmayacak malzemenin kullanılmasıdır.

‘Yangın merdiveni imalatı’ konusunda önemli noktalardan biri de malzemenin kaygan olmayacak şekilde kullanılmasıdır. Bunun için özellikle basamaklarda dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca çeliğin paslanma ihtimaline karşılık bu sorunu engelleyen boyanın da dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu, sağlamlığı doğrudan etkilemektedir.

‘Yangın merdiveni imalatı’ çeşitli şekillerde yapılmaktadır. En fazla Z tipi yangın merdiveni kullanılırken, dairesel ve düz yangın merdivenleri de eğer proje onay almışsa tercih edilebilir. Tüm bunlar belirlenirken binanın en uygun cephesine ve binada yaşayacak ortalama kişi sayısına göre malzeme belirlenmesi kritik öneme sahiptir.

Ülkemizde ‘yangın merdiveni imalatı’ hizmeti sunan birçok firma bulunmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde sayıca fazla olan bu firmalar, artan talebi karşılamaktadır. Özellikle toplu konutların ve devasa projelerin arka arkaya gelmesi sektör hareketlendirmektedir. Bu konuda firma tercihi yaparken tüm bu faktörlere göre karar vermeniz seçiminizin doğru olmasını sağlayacaktır.