Yangın Merdivenci

heading

Yangın Merdivenci

Yangın, insanoğlunun yerleşik hayata geçtiği dönemden beri sıklıkla görülen bir felakettir. Son derece kısa sürede yayılan ve etkilediği alandan kısa sürede uzaklaşılması gereken yangın konusunda, yangın merdiveni konusu önem kazanmaktadır. Hemen her ülkede yangın merdiveni üreten firmalar bulunmaktadır ve bu firmalara ‘yangın merdivenci’ ismi de verilmektedir.

Son yıllarda gittikçe önem kazanan ve kanunlarla koruma altına alınan yangın merdiveni, belirli yüksekliğin üzerindeki her binada kullanımı zorunlu olan bir konudur. ‘Yangın merdivenci’ olan firmaların sayısı da bu bağlamda artmaktadır. Gelişen inşaat sektörüyle doğru orantıda gelişen yangın merdiveni sektöründe yenilikler de göze çarpmaktadır.

Yangın merdivenci’ konusunda hizmet sunan firmalar, belirli dönemlerde yenilenen yangın merdiveni yönetmeliğine uymak zorundadır. Özellikle büyükşehirlerde gerekli izinleri almadan üretim yapan firmalar bulunmaktadır. Bu tarz firmalardan uzak durulması can güvenliğini doğrudan etkileyecek kadar önemli bir konudur.

Yangın merdiveni konusunda üretim yapan firmalar genellikle çelik kullanmaktadır. Son derece sağlam olan çelikten üretilen yangın merdivenlerinde aynı zamanda ısıda genleşen malzeme olmasına dikkat edilmelidir. ‘Yangın merdivenci’ firmalar sadece üretim aşamasında değil aynı zamanda proje ve montaj aşamasında da hizmet sunmaktadır.

‘Yangın merdivenci’ firmaların üretimini seri olarak gerçekleştirdikleri yangın merdivenleri şekil olarak çeşitli kısımlara ayrılmaktadır. Bu çeşitler, Z tipi yangın merdiveni, dairesel yangın merdiveni, düz yangın merdiveni, makaralı yangın merdivenidir. Bu konuda binanın yapısına ve projenin uygunluğuna göre belirlenen modeller arasında tercih yapılabilir.

Yangın merdiveni gibi kritik bir konuda ‘yangın merdivenci’ tercihi yapmadan önce, bu konu ile ilgili teknik bilgilere sahip olmanız son derece önemli bir artı olacaktır. Bu şekilde en doğru kararı verebilirsiniz. Bu denli önemli bir konuyu aceleye getirmeden, iyice araştırarak karar vermeniz faydanıza olacaktır.